Wednesday, December 30, 2015

2015. december 30. - Kronberg - Frankfurt - Darmstadt

Délelőtt egy kis zongoraszalon-túra, most már Borkával is. Csenge már vitt kottát, és némi pöntyögéstől nagyon boldog volt. Már 500 euro alatt lehet valami tanulóizét venni. Mindenki nagyon lelkes, csak a szülők nem, rosszat sejtve. Dehát ők viszik majd a terhet, ha viszik.

Délután játék, és előalvás a Jancsi és Juliska operára, amit Darmstadtban nézünk meg.
Teljes siker, mesteri előadás, érthető, világos, mozgalmas mese szép zenével. A gyerekek az élményektől eltelve támolyogtak haza.




2015. december 29. Kronberg

Eseménytelen nap, sétával, otthoni ökörködéssel.
Azzahogy volt egy kirándulás Frankfurt egyik zongoraszalonjába, ahol Csenge elégíthette ki féktelen zongoravágyát. Nagyon erésen vágyik a zongoratanulásra, de ez egyelőre rögös útnak látszik.

2015. december 28. - Kronberg

Az egész család - rajtam kívül - némi délelőtti tétovázás után felkerekedett és Strassbourgba ment kirándulni és éclairt venni.
A katedrális hagyott némi nyomot a lelkekben, de más nem.

2015. december 27. - Kronberg - Frankfurt

hajnali 3-kor indulás, kissé korai.
1 órára érünk Kronbergbe. Ebéd. készülődés az operába, kis délutáni alvás.
Frankfurt, Alte Oper: Elizabeth, a musical. Zsuzsa lemondott Iván javára. A két gyerekkel korábban Brigi tanulmányokat folytatott a darabról, és végül elég sikeresen zajlott le a dolog.
Érdekes, hogy a korábbi rendezések alig tértek el, valószínűleg szerzői jogi kikötések miatt.
A darabba beletettek annyi pénzt, hogy látványos legyen, de azért nem annyira világraszóló. Ahogy mondják: a legtöbbet játszott német nyelvű musical. Beszélgetésekre tanulása, gyönyörködésre jó volt.


Sunday, December 6, 2015

2015. december 6. Athén

reggel nem szólt a vekker, vasárnap. elaludtunk, de azért az akropoliszt végre elértük, felmásztunk, kiélveztük. hasznosítottuk a korábbi múzeumi ismereteket.

Hosszú ideigsétálgattunk, majd kávézés után a régi Agórára sétáltunk, botladoztunk a kövek, épületek között, majd Hefaisztosz templommal zártuk a turizmust.

Egy kis tarama és feta piritóssal egy kávézó teraszán. Majd a bolhapiacon kereszül gyalog  a Szintagmáig, ahol még egy kis csípős KFC szárnyakat vettünk magunkhoz, majd egy tüntetés elől menekülve irány a reptér.



2015. december 5. Korinthosz-Epidaurosz-Mükéné-Napflion

2015. december 5.
Buszos túra Mükéné – Epidaurosz – Akármi
Reggel a szokásossá vált lassú összeszedés. Ezt is letudtuk volna egy órával rövidebben, ha tudjuk, hogy elég a szintagma térre metrózni 10 perc alatt. Méltatlankodtam, és este már megváltozott a rend. Csoda.

Összesen 9-en voltunk, kellemes idegenvezető, kisbusz. Ragyogó idő, meleg, tavasz.
Korinthoszi csatorna. Az átvezető híd 2x1 sávos, mintha nem is lenne autóbb pálya. Besétáltunk a híd közepére mindkét oldalon és bámultunk. Nagyon szűknek tűnő, elavult csatorna, 22 méter széles, 8 méter mély. Nagyobb hajók nem férnek be. Ma már csak turista és kieg forgalomnak. Már elkészültekor elavult volt, de valami miatt nem hagyták abba. Nagy technikai bravúr, ahogy átvágták a sziklákat. Azelőtt állítólag (a rómaiak által épített) csúszdán húzták át az áruk egy részét. Megemlítettek valami magyar mérnököt, aki tervezte (Türr istván és Gerster Béla).

Akusztikai próba tényleg nagyon sikeres.

Mükéné  itt a Régészeti múzeumban kezdtünk, 3500 év itt előkerült emlékeiről. Tudatlanságunk mélységes, ki kimor élt, ha élrt, és mit csinált, mit írt. Szóval Agamemnon. Palota, vár romok, sztorik. Igazán jó volt a nap. 
Végül Atreusz kincsesháza, amely egy Tholosz, és lehet hogy, ez Agamemnon sírja.



Otthon pihenés, majd a Plaka nevű szórakozónegyedben egy kis leves, beszélgetés. Jó nap volt.



  
Perzeusz, atreosz, homérosz,  demetra hades perseforosz, pszichoszóma szinház,
Lineáris b írás,
narancsültetvény
Metró 1869,
Agamemnon tholosz, 

2015. december 6.
Akropolisz régi agóra, Hefaisztosz templom, bolhapiac, tüntetés.


Saturday, December 5, 2015

2015. december 4. Hydra-Poros-Aegina szigetek hajókirándulás

Szevezett túra, hajóval: Hydra - Poros - Aegina.
A hajó kényelmes az idő ragyogó napos, szélmentes. Kevés a vendég.

Ídra (Hydra) és Pórosz (Poros) kis kikötővároskák, falusi, girbegurba hangulatos utcák, virágok, verőfény, kék-fehér házakkal, szamarakkal. Más jármű lényegében nincs. Amúgy unalom. Kávéházban fel lehet tölteni a telefont. Ennek van értelme. Amúgy persze szép, nyugalmas, de strand (homokos nincs) vajon mit lehet itt csinálni.
Tánciskola a hajón, egy kis szirtakit meg kólószerű valamit tanítottak, kedvesen.  Egy csomó arab csaj (hölgy) nagyon lelkesen rázza a mobiltelefonját, fényképez filmez, röhécsel.
Olvasni is lehet, az út Hydráig 3 óra, utána 1 óra, ami alatt svédasztalos ebéd, nem rossz, "az elvárásoknak megfelel".

A buszon az idegenvezető torzítva beszél, alig érteni.

Aegina.  A független Görögország első fővárosa. Fizetős külön busztúra, nem mondták meg előre. A kikötőben nincs látnivaló, ha akarsz valamit,akkor fizess. Befizetünk a panoráma túrára. A busz későn jön, ketyeg az óra.
Tudnivaló: valaha erős hatalom volt, Athénnel vetélkedett, abből most semmi nem látszik. Kalandos történelem, mint mindenütt Görögországban. Mellete van Szalamisz, ahol esemény volt.
Látnivaló, szép tengerpart, pisztáciafák, pisztácia kereskedő  St Nektariosz monostor, szépen 1920 ban megépített. Hát ez van. Ettől 3 kmre egy másik templom (Temple of Aphaia), amit meg sem említettek, nem is néztük meg. Szóval ez a kirándulás nem érte meg a pénzt, és az időt.
Még egy dolog: Paleachora egy kis elhagyott falu, ahol állítólag 360 templomot építettek, minden napra egyet hogy jobban védjenek a kalózok ellen, de ma már csak kb 30 van belőlük a hegyoldalon. Magyarázat ködös, nem állunk meg.

Hazafelé folklórműsor, ami népviseletes tánc, buzuki és szintetizátor. Végülis nem rossz. Hazafelé olvasás, tengerbámulás.

A szervezett túra mellékhatásaként több mint 1 órán keresztül bolyongott a busz, amíg lerakott minket a szálloda közelében. Ha metróval jöttünk volna, 10 perc lett volna.

Bosszúból még a szálloda mellett egy bangladeshi étteremben ígértek levest. Nem volt jó, de jó képet vágtunk hozzá.

Lesz ez még jobb is.













Thursday, December 3, 2015

2015. december 3. Athén

2-án este repülő Athénbe. Ryanair. Még kisebb poggyászok, de nem mérték meg sehol. Akadálytalanul felviszünk a gépre egy dugóhúzós bicskát Szóval nem atombiztos a biztonsági szolgálat. Vajon hogy hozzuk majd vissza.

nagyon olcsó alkalmi vétel a repjegy és a szálló. Majd ott fogunk vásárolni hozzá néhány kiegészítőt. Kísérlet a szervezett túrák felé.

Eseménytelen utazás. Busszal a a szépen kék-fehérre világított Szintagmára, majd metróval Omonia tér, és onnan gyalog Marina szálló.

Reggel egy kis elalvás, majd irány az Akropolisz. Sztrájk miatt zárva. Szaglászunk egy kicsit körbe, olvasunk egy kis útikönyvet, benézünk a kerítéseken (pl. a Herodion), majd beballagunk az Akropolisz múzeumba,a ami a sztrájk ellenére nyitva van. 

Ott töltjük a nap nagy részét, kitanuljuk az Akropolisz hosszú, izgalmas és változatos történetét. A modern múzeum kifogástalan, a szövegek jók, jól át lehet élni az egészet.  Egy kis további irodalmazás a neten azért még kell a tájékozódáshoz. 
Utána még a Hadriánus diadalíve és egyéb romok kívülről, majd a Plaka városnegyedben kósza séta, ucsora, további séta, bizánci templom, üzletek. Közepesen érdekes.

Egy kis girosszal, meg egy üveg vörösborral térünk haza, amelyek szépen elenyésznek.




Sunday, November 29, 2015

2015. november 29.

Nov. 18 Kamra - Operabeavató. Még jobb, mint az eslő Cosi fan tutti. Kulka Jánossa, Pálmai Annával (kiváló szűzéneklés), Kolonits Klárával, Szolnoki Apollóniával.

Nov. 20. Győri Színház.  Anna Karenina (Csiszár rend.)  Steril, jól megrendezett népszórakoztatás. Azért ezen is könnyeztem egy-kettőt. Főszereplők jók, 60 szereplő, sok pénz. De spiritusz nincs.
Anna Karenina SZINA KINGA , Alekszej Alekszandrovics Karenin CSANKÓ ZOLTÁN , Alekszej Kirillovics Vronszkij SÁRKÖZI JÓZSEF , Sztyiva, Anna bátyja UNGVÁRI ISTVÁN , Dolly, Sztyiva felesége MOLNÁR JUDIT , Konsztantyin Dmitrijevics Levin FEJSZÉS ATTILA , Kitty, Dolly húga MENCZEL ADNREA , Ligyija Ivanova grófnő AGÓCS JUDIT , Scserbackij herceg, Dolly és Kitty apja ÁTS GYULA , Scserbackaja hercegnő, Dolly és Kitty anyja GYÖNGYÖSSY KATALIN , Nordston grófnő, Kitty barátnője MIHÁLYI ORSOLYA , Szerpuhovszkij tábornok, Vronszkij barátja JÁGER ANDRÁS , Pap BEDE-FAZEKAS CSABA , Szülésznő BENDE ILDIKÓ , Pincér VINCZE GÁBOR PÉTER , Annuska, Anna szobalánya JÓKAI ÁGNES , Kornyej, Karenin inasa MOLNÁR ZSOLT , Kapitonics, kapus SZIKRA JÓZSEF , Állomásfőnök PINTÉR LÁSZLÓ , Korszunszkij bálrendező MOHÁCSI ATTILA , Dada (Dollyék birtokán), Első asszony JANISCH ÉVA , Színésznő, Másik asszony LÁZIN BEATRIX , Vasutas SZILÁGYI ISTVÁN , Szerjozsa KOVÁCS ÁRMIN / TÓTH ZOLTÁN , Grisa BALICS BÁLINT / TÓTH ZOLTÁN , Tánya FEKETE HANNA , Rendező VALLÓ PÉTER , , Közreműködik a Győri Nemzeti Színház énekkara és tánckara , , Díszlet CSISZÁR IMRE , Jelmez SZAKÁCS GYÖRGYI , Súgó VLASICS RITA , Ügyelő KARÁCSONY ANGÉLA , Karigazgató BALOGH ESZTER , Korrepetitor KERTES ANNA , Rendezőasszisztens HORVÁTH MÁRTA , Koreográfus FEKETE MIKLÓS , , Rendező CSISZÁR IMRE 

Nov 21. Katona  Borbély Szilárd: Az Olaszliszkai.
Hibátlan előadás, sokkal jobb, mint a kritikák. A verses szöveg is varázslatosm ezt vajon ki írta át?

Áldozat, 44 évesFekete Ernő
Kicsi lánya, 5 évesPálmai Anna
Középső lánya, 14 évesMészáros Blanka
KarvezetőPálos Hanna
RabbiSzacsvay László
Idegen turista, kezében kameraHaumann Péter
FalubeliBán János
BíróSzirtes Ági
ÜgyészBorbély Alexandra
ÜgyvédPelsőczy Réka
VádlottTasnádi Bence
RendőrBaki Dániel e.h.
Tettes I.Dér Zsolt e.h.
Tettes II.Papp Endre e.h.

ALKOTÓK

DíszletCziegler Balázs
JelmezFüzér Anni
ZeneKiss Ferenc
FényPető József
MaszkokKeresztes Zsófia
MozgástervezőHegymegi Máté
VideóTörök Marcell
KonzultánsRadnóti Zsuzsa
DramaturgTörök Tamara
AsszisztensFejes Vera
RendezőMáté Gábor
- See more at: http://kulton.hu/blog/2015/10/12/kikerulhetetlen-eloadas-az-olaszliszkai/#sthash.mgpSnZGR.dpuf

Utána ankét a sufniban, vendég Fokasz Nikosz az emlékezetről, médiáról 

Nov. 22. Kongresszusi palota. Kulka est.  Közepes volt, bár talán annál jobb. Nem szoktam meg a távoli ülést. A süketnéma nyelven jelelő szám csúcs volt.

Nov. 28. Kamra - Nyílt próba : Ivan Viripajev
Nagyon szórakoztató volt, dőltünk a röhögéstől a sok részegtől. Vajon az előadás is ilyen sikeres lesz. Nem úgy tűnik.
MarthaRezes Judit
MarkMészáros Máté m.v.
LauraPálmai Anna
MagdaBorbély Alexandra
LaurenzDér Zsolt e.h.
GustavKocsis Gergely
LoraPelsőczy Réka
KarlElek Ferenc
LindaRujder Vivien e.h.
RudolfVajdai Vilmos
MaxMészáros Béla
MatthiasTasnádi Bence
GabrielKeresztes Tamás
RosaÓnodi Eszter

ALKOTÓK


DíszletGothár Péter
JelmezTihanyi Ildikó
DramaturgRadnai Annamária
AsszisztensTóth Judit
RendezőGothár Péter

Nov. 29.  Komáromi erőd - vajon mit lehetne ebből kihozni. Ott áll használatlanul. A kis kiállítás a kazamatákban ok.

Monday, November 16, 2015

2015. november 15. - Kelet-Szlovákia

Irány Észak.
Lelátogatjuk az északabbra lévő (korábbi térképe szerinti) feltételezett "lelőhelyeket".

Több eredménytelen kísérlet, útbaigazítás, romungró telep

Itt kérem nincsenek teknővájók/beások/román cigányok. Kik is azok egyáltalán?

után végre találunk egy bőséges forráshelyet, Podčičva (Csicsvaalja).  A falu egy félreeső, a várhegyre menő utcájában az egyik kertben felfedezzük Józsefet, aki gyanútlanul esik áldozatul, és aki lepukkant házában és konyhájában Matyi örömére ragyogó feleletet ad, mintegy 100 kérdésre. Nem ér rá tovább foglalkozni velünk, úgyhogy továbbmegyünk, és néhány házzal arrébb a tehetősebb Géza és felesége az újabb adatközlő. akik évődve, és kedvesen vesződnek a mondatokkal. Kedves család, az interjú közben Angliából beröppenő skype hívás a fiuktól színesíti a helyzetet.  Van még az utcában egy gazdag ház (Kalányos a tulaj neve), de sajnos nincsenek itthon, így megyünk tovább, hogy más falvakat is feltérképezzünk.
Kellemes ebéd a ritka éttermek egyikében, majd eredménytelen további keresés. Úgy tűnik, a a korábbi adatok vagy tévesek, vagy pedig azóta, két generáció alatt eltűntek a beszélők.

Hazafelé elégedetten megyünk, a GPS kissé kanyargós hegyi utakon vezt, de minden teljesen jó. Köszönet Matyinak. Fényképeket majd még később, ha kapok Filiptől/Matyitól.

 

Saturday, November 14, 2015

2015. november 14. - Oborín, Dol'ny Les, Podhorod'

Arató Matyi vezetésével és Filip asszisztenciájával indulunk Sátoraljaújhelyről "beásvadászatra".



Miért kellenek a beások? Mert Matyi romológus nyelvész, és a beás (teknővájó) nyelv dialektológiai tanulmányozása a PhD témája, amit ő fillérekből készít (sokszor biciklivel járva a vidéket), és ehhez sok-sok interjú kell. Itt van Matyi egy filmje, és néhány írása guglizható.

Első állomás Oborín. Semmit sem találunk, csak a Jehova tanúit. A cigánytelepről csak a magyarokhoz küldtek. Matyi csak gyanította, hogy lehetnek jelöltek, de végül ez nem jött be. Érdeklődő emberek, gyerekek, kellemes kora tavaszi idő.

Második hely. Budkovce cast' Dol'ny les. Az országúttól távol, lényegében az erdőben rejtetten egy elkülönült telep, nem lepusztult házakkal. Az utcákon senki. Az egyetlen korábbi adatközlóhöz Bogdán Sanyi bácsihoz mentünk vissza, ahol már vártak. A 275 mondatos kérdőív mintegy felét kérdezte ki Matyi. 275 magyar mondat fordítását kérte, és a bszélgetéssel együtt hangfelvételt készített róla. Sanyi bácsit egyik lánya Petra ápolja odaadóan.

Mindketten Jehova tanúi, barátságosak. Sanyi bácsi állítása szerint 50 éve nem beszél beásul, Csehországból települtek át, a faluban rajta kívül még van egy Mici néni, akit majd felkeresünk. Az interjú közben egy kicsit villanyt szerelünk, eszegetünk, és bár nem értjük a beszéd  beás részét, jól szórakozunk, érzékelhető a teljesítmény szépsége.

helyi dizájn
Kicsit arrébb él Mici néni. Nehezen jön elő, kissé ellenségesnek tűnik, de amikor megérti a feladatot, akkor megenyhül, behív és egy jó órát dolgozik velünk. Ő is tanú. Jobban tud, mint a Sanyi bácsi, kb. 10 mondat után elfárad, megállapodnak Matyival, hogy majd visszatérnek a dologra. Ő is kb. 40 éve nem beszél, Erdélyből települt át.

Harmadik hely. Podhorod'. Azt hisszük már, hogy luft, de a falu végén egy házhoz támasztva óriási teknő. Találat gyanús. A kisiető öszehúzott szemű nő elmagyarázza, hogy hol vette. Nehezen találunk a faluszéli, sok faforgáccsal körülvett házra. Na az a cél. Meg is találunk egy házat, sok fával, faforgáccsal az udvarán. A házaspár kanalakat farag, teknőt nem éri meg már. Ilanka Ukrajnából származik. Ragyogóan beszél, hosszú időt töltünk el, közben a férje (beás-magyar származású) néhány kanalat farag nekünk, nekem egy különlegesen nagyméretű evőkanalat.

lanka Oláhová és férje

A kanálfaragás pillanatképei.




Vissza S. Újhelyre. Kellemes vacsi a sétálóutcában sok beszélgetéssel.




 


Friday, November 13, 2015

2015. november 12.

Az elmúlt hetek termése.

Nov. 8.  Puskin: Anyám és más futóbolondok  - rendező: Fekete Ibolya forgatókönyvíró: Fekete Ibolya operatőr: Gózon Francisco Jancsó Nyika jelmeztervező: Szakács Györgyi zene: Novák János producer: Garami Gábor társproducer: Dettre Gábor vágó: Szalai Károly Pap Levente koproducer: Nicole Gerhards Kalin Kalinov  szereplő(k):   Gardó Berta / mama magyar hangja Ónodi Eszter Barkó Lajos Gáspár Tibor Mille Sándor Barkó György mama Danuta Szaflarska Gardó Berta (10 évesen) Petra Hovanyecz Gardó Berta Básti Juli Ilu Kerekes Vica Dugó Bartsch Kata Guszti Adorjáni Bálint Vadoláh Törköly Levente Mrs. Weisz Bárány Virág Artúr Szervét Tibor.

Nov 3. Katona Kamra: Oszlopos Simeon - Sarkadi Imre művéből SZEREPLŐK; Kis János Ötvös András; Vinczéné Szirtes Ági; Mária  Rezes Judit; Zsuzsi Pálos Hanna; Jób Mészáros Béla; Bálint Kocsis Gergely; Telefonos Szacsvay László; Mária húga Borbély Alexandra; Férj Papp Endre e.h.; Müller Elek Ferenc; Szabó Ónodi Gábor m.v./Baki Dániel e.h.; Antal  Dióssi Gábor m.v.; Szállító Szabó Gergely; Rakodó Botka Zoltán; Postás Nagy Gyöngyvér m.v.; Munkatársak: Balogh Gallus, Tóth László, Kántor László, Mészáros László, Tóth Norbert, Ignácz Éva, Kelecsényi Bernadett, Hoffmann Éva, Méreg Mariann, Tóth Irén, Lászlófi Orsolya, Pető Gergő, Pető Sándor, Tőzsér Gábor, Bokor László, Pintér Mária, Gáspár Viktória, Petróczy László, Nedár Barnabás, Mucsi Gábor, Gerlóczi Judit, Molnár Jenő, Molnár Fanni Rebeka, Regős Benedek, Póka Imre, a Lab4art Kft. munkatársai, az Orange Optika munkatársai.; ; Külön köszönet Regős Istvánnak és Kákonyi Árpádnak.; ALKOTÓK; Díszlet Gothár Péter; Szcenikus Tóth Kázmér; Jelmez Tihanyi Ildi m.v.; Haj, maszk Vég Attila; Dramaturg Morcsányi Géza m.v.; Fény Pető József; Hang Wirth Tamás; Súgó Boncza Anita; A rendező munkatársa Tóth Judit; Rendező Gothár Péter

nov 1.  Zeneakadémia - Concerto Budapest, Koroljov/Keller

nov 7.  Müpa - Fesztiválzenekar - Prokofjev (nyitány héber témákra, 2. hegedűverseny), Sztravinszkij (Kártyajáték, Tűzmadár) hgv. Thomas Zehetmair hegedű, Fischer Iván.

okt 31. Katona Kamra - Operabeavató - Cosi fan tutte - Dinyés Dániel, Cseh Antal, Varga Donát, KULKA JÁNOS. Göttinger Pál. tényleges előadás próbája.

Mentőexpedíció (The Martian) rendező: Ridley Scott forgatókönyvíró: Drew Goddard Andy Weir operatőr: Dariusz Wolski producer: Mark Huffam Simon Kinberg Michael Schaefer Ridley Scottvágó: Pietro Scalia  szereplő(k):   Mark Watney Matt Damon Melissa Lewis Jessica Chastain Annie Montrose Kristen Wiig Teddy Sanders Jeff Daniels Rick Martinez Michael Pena Mitch Henderson Sean Bean Beth Johanssen Kate Mara Chris Beck Sebastian Stan Mindy Park Mackenzie Davis Bruce Ng Benedict Wong Rich Purnell Donald Glover Tim Grimes Nick Mohammed  szinkronhang:   Mark Watney magyar hangja Stohl András Melissa Lewis magyar hangja Kiss Eszter Annie Montrose magyar hangja Balsai Mónika Teddy Sanders magyar hangja Mihályi Győző Rick Martinez magyar hangja Csőre Gábor Mitch Henderson magyar hangja Kőszegi Ákos Beth Johanssen magyar hangja Sallai Nóra Chris Beck magyar hangja Hamvas Dániel

Veszettek - rendező: Goda Krisztina forgatókönyvíró: Divinyi Réka producer: Kálomista Gábor  szereplő(k):    Fenyő Iván  Györgyi Anna  ifj. Vidnyánszky Attila  Klem Viktor  Gáspár Tibor  Törőcsik Franciska  Nyári Oszkár






Tuesday, October 13, 2015

2015. október 13.

Régóta nem írtam.

Szeptember 24. Katona: Az olaszliszkai, próba. ez most sokkal aktívabb volt, mint a nyilvános próbák. Lelkesítő volt, bár rövidebb, mint ígérték.

Szeptember 27  BFZ Próbaterem, Vasárnapi kamarazene (Leclair, Haydn, Kodály, Brahms - Bíró Ágnes, Bodó Antónia, Szabó Péter, Kádár, Nagy Gabriella, Yamamoto Nao, Mahdi Kousay,Fülei Balázs. Szép és finom volt.

Október 4. Mammut: A kezdő (The intern)
A menő netes divatcég az egyenlő esélyek jegyében idősebb gyakornokokat is hajlandó fogadni. De erre talán nem készültek fel: beállít hozzájuk egy 70 körüli öltönyös, diplomatatáskás úr (Robert De Niro), és munkát kér. Valaha ő is hasonló szakmában dolgozott, mondja.
A cég főnöke, a megállíthatatlan tempójú és nehezen elviselhető temperamentumú Jules (Anne Hathaway) alkalmazza a férfit, és attól kezdve kénytelenek eltűrni egymást: különböző szeszélyek, különböző szokások és hasonló nyakasság ütközik össze - egészen addig, míg a sok utálatból talán barátság nem alakul.

Rendező: Nancy Meyers, forgatókönyvíró: Nancy Meyers, operatőr: Stephen Goldblatt, producer: Nancy Meyers, executive producer: Celia D. Costas, vágó: Robert Leighton  szereplő(k):   Jules Ostin Anne Hathaway, Ben Whittaker Robert De Niro,  JustinNat Wolff Fiona, Rene Russo Jason, Adam DeVine Matt, Anders Holm Cameron, Andrew Rannells Mia, Christine Evangelista Robby, Peter Vack  Drena De Niro  szinkronhang:   Jules Ostin magyar hangja Bogdányi Titanilla Ben Whittaker magyar hangja Reviczky Gábor Justin magyar hangja Czető Roland Fiona magyar hangja Csere Ágnes Jason magyar hangja Hamvas Dániel Matt magyar hangja Szatory Dávid Cameron magyar hangja
Ez igazán jó könnyű szórakozás, Emlékezetett az Abacusnál lévő karierremre.

MÜPA - BFZ. Mozart D-dúr szimf, C-dúr zongoraverseny (Frankl Péter) , Mozart Titusz kegyelme nyitány, Haydn C-dúr (90.) szimfónia  - vez. Takács-Nagy Gábor.    ragyogó volt.

Október 11. Ludwig múzeum. Ludwig goes Pop kiállítás. Rémesen vacak Persze a Fővédnök lázár János.



Sunday, September 20, 2015

2015. szeptember 20.

Szeptember 8. - Augsburger Domsingknaben koncertje a Mátyás-templomban.
felejthető kedves koncert. A fiúk nem mosolyognak. A karmester nem erre tanítje őket. Nagyon szépen énekelnek, és van egy két kihallatszó tökéletes gyerekhang.



Szeptember 13.
Ludwig Múzeum: Abszolút szépség - A szentpétervári új akadémizmus (Timur Novikov és társai) - nem tudott lázba hozni minket.

MÜPA - BFZ: Wolf-Mahler Európai Hidak Roman Trekel-Fischer Iván Budapesti Fesztiválzenekar. Közepes hgv,


Szeptember 19. 
Színházak éjszakája.
Katona- Weiszer Alinda: KP hírek., Pelsőczy Réka interjúk: Szirtes Ági, Szacsvay lászló, Haumann Péter, Újlaki Dénes.
Hírszínház - frenetikus. különösen a Focidrukkerek levele Áder Jánosnak.

Utána a bulinegyedben Brklyn nevű új izében 40 éves születésnapi buli Zsuzsa kollégáival. Kétszer fél liter szóda.


Szeptember 20. Zeneakadémia. - Macao orchestra hangverseny. Két közepes Bruckner (az egyik a 6. szimfónia) között Egy csudaszépen eljátszott Liszt esz-dur zongoraversenye egy

Haochen Zhang nevű fiatalember által. Itt egy korábbi felvétel a Youtuberól.
Zsuzsa kollégái kedvesek, de egyesek a tételszünetben megpróbáltak kimenni pisilni.




Sunday, September 6, 2015

2015. szeptember 5-6. Bärenwirt - Kronberg - Budapest

Brigiék szeretnék, ha nem érkeznénk későn, mert ünnepi vacsorával várnak - Zsuzsát felköszöntendő. Ezért aztán egy jó kis reggeli és makaózás után elindulunk. Csak pisilések szakítják meg az utat. A hegyek elmaradoznak az eső eláll. Csak a menekültkérdés marad megoldatlan. Szóviccek, találós kérdések, röhögések, logikai feladványok.
6 után érünk Kronbergbe. Rántott hús meg egyebek.
Miután letettük a gyerekek gondját, egy jót alszunk.

Másnap laza kelés, reggeli, 10 után indulás haza. eseménytelen út. 8 után otthon vagyunk.




2015. szeptember 4. - Grossglockner - Franz Josefs Höhe

Izgalom, reggeli nélkül indulunk, zsebből reggeli a kocsiban, egy kis kávézóban kávé, tea.
Útközben vízesés, kicsit felmászunk beszélgetünk, kirándulási hangulat, persze.
A hegy kezd meredek lenni. 34 euróért fel is engednek a hegyre. a látvány gyönyörű, gyerekek már nem félnek, megbeszéltük, hogy nem félünk, hanem tartunk valamitől, ami ismeretlen. A szómágia egy kicsit hatott. Fenn 8 fok, öltözés, kilátás, rohangászás. A siklóval lemegyünk a Pasterze gleccser 100 évvel ezelőtti szintjéhez, majd lépcsőkön sétaúton le egészen a mostani látható szintig. Nem is nézünk hátra, nehogy elmenjen a bátorságunk a visszamászástól. felhők jönnek-mennek, de azért elég jól lehet látni, ebéd a gleccsernél, de nem a fehér, hanem a barna - kőporos részénél, mert a fehér még messze van onnan. De azért izgalmas,  Tanulunk egy kis fizikát, geológiát, gleccserügyileg képződünk. Visszafele a gyerekek rohannak, mi alig mászunk. Kissé izgalmas, ahogy Borka sziklamászásában segédkezünk, de végül le lehet beszélni a nehezebb gyakorlatokról.

Amint felérünk, még egy kicsit gyönyörködünk a látványban, de a felhők könyörtelenül jönnek. Lényegében véget ér a nyár. Teljes köd, eső. indulás lefele. Kicsit lejjebb már kibukkanunk a felhőből, a frissen esett hóban hógolyózunk, mormotákat nem látunk. Egy hegyi szállodában  melegítő kávé wc és egyéb szolgáltatások. Ezután még mintegy 30 km gyönyörű szerpentines hágós (2500 m)  hegyi út egész Bruck-ig.  6 órakor az első szállodában megállunk, ragyogó szoba, séta a környéken, kellemes vacsora, makaózás, megkönnyebbülés.

 

Thursday, September 3, 2015

2015. szeptember 3. Velence - Mauthen

Korai  kelés (viszonylag) reggeli után sipirt Punta Sabbionéba , a nagy izgalomban eltörtem a kocsi egyok féklámpaburkát.

Hajó a Szent Márk térhez. Séta, bámész.
Dózsepalotá az egyetlen múzeum kitűzve. Kb 4-es fölére teljesült, némi civakodás a német neylvű audioguide-on (egy szót sem értettek a szöveből, de nagyon hallgatták).
A termek, képek, díszek ma is szépek voltak, a sóhajok hallatszottak, a börtön féelmetes volt.
A férfiaknak ugyanúgy sorba kellett állni a WC-hez, mert csodák csodája, rájöttek valamire az itteniek, és több női wc volt. Ilyen egyszerű.

Szent Márk tér lagymatag érdeklődést keltett, Galambok nem voltak ngyon erőszakosak.
elsőtáltunk a Rialtoig, Kávézás, ami egy kis pizzázásba is beletorkollt.
Gondolás 80 euros tarifája elborzasztott. De azért gyönyörködtünk.

AZ idő hamar eltelt, vissza a hajóhoz. Kiderült, hogy 3 jegyet elveszettem, egy kis plusz költséggel járóan.
Autózás szálláshelyünkre Mauthenbe. Hágóra felmenet a gyerekek rémeket láttak a kanyargó szerpentinen. Megérkezés után, a szemben lévő szállodában egy kis vacsora, ahol a kölykök utálták a currys gyümölcsös pulykamellet, de jól szórakoztak a kaártyaklub játokésaival, akik maygar kártyákkal játszottak rémesen nagy vihogások közben.

Akkor msot készülődjünk a Grossglocknerre.

2015. szeptember 2. - Jesolo

Nyugis ébredés, finom reggeli. Egynapos nyaralásnak futunk neki.
Zsuzsa nem engedi reggeli előtt fürödni a bandát, valami hideget érzékelvén. (???!).
Nem baj. Séta Jesoloban,
Homokszobor kiállítás az egyik téren, Első világháborús témákkal. Érdekes, hogy nem porladnak szét. Átböngészük a német feliratokat. Kis kultúra.

Bankok egyhangúan utasítják vissza a dollár beváltását. Indoklás: csak. Van egy spekuláns pénzváltó 2 km-rel arrébb, ott 0,81-es rablóárfolyamon elfogadták a dollárt. Nyugtát nem adtak.  Jó, mi?

Visszafelé a kölykök ruhéstul végigfürdik a partot, mi meg mezítláb bandukolunk a bokáig érő vízben.
Nagy fürdés, hancúrozás estig, közben egy kis elsősegély Csenge még Bécsben lehorzsolt térdére. Persze nem kellene vízbe menni vele, de pszichikai bűnsegédként félrenéztünk Zsuzsával.
Vacsora ezúttal vacak volt, Boprka köhögni kezdett, amivel némi zűrzavart okozott, és  hirtelen beletöltöttünk valami levest, meg teát.

Wifi csak a földszinten, és állandóan megszakad. Kínlódok a szépen kitalált munkával.
Amúgy minden jó.



Tuesday, September 1, 2015

2015. szeptember 1. Bécs-Jesolo

Reggel Borkával reggelivadászatra indultunk, de csak bureket és sült kolbászt találtunk. Kávé/tea után indulás Velencébe. Elégy gyakran megálltunk és a kényes rakomény miatt lassan mentünk, de jól szórakoztunk. 5 órára értünk Jesoloba, 6 hotel megkérdezése után a választék 2-re szűkült, és végülis egy tengerre néző szép szobát sikerül kikapnunk napernyővela Hotel TerraMare-ban, parkolással, vacsorával, igaz, wifi csak a földszinten van.

Azonnal a tengerbe. Hancúr, gyerekek félelmei hamar elmúltak. Vacsora döglesztően bőséges, de túléljük.

Sétára már nincs erő, ágybazuhanás, illetve egyeseknek a földszinten internettanyázás kis vörösborral.

Monday, August 31, 2015

2015. augusztus 31. Bécs

Első utazás Csengével és Borkával.
Gond nélküli készülődés, 8 előtt indulás,
Rádió közli, hogy a határon torlódás, dugó. A menekülteket csempésző teherautók ellenőrzésére.
Nem látszik nagyon nagynak a dugó, döcögve de haladunk. Mégis csak 1-re érünk Bécsbe, ugyhogy töröltük az első programpontot, a múzeumlátogatást, a gyerekek nagy bánatára. :)

Helyette mindjárt a második pont, a játszóház, a Family Fun.  Kissé nagyobb, mint az Elevenpark, és van néhány plusz. Mindenki jól szórakozik.
Egy pizza segíti a hangulatot, majd elmegyünk a Dani-Filip-Carima-Mari team meglátogatására.
Nagy kalad a parkójegy beszerzése. Trafik zárva,  éttermekben, boltopkban ilyen nincs. Végül a cigarettaautomatában cigidobozba csomagolt parkolójegyet szereztem, a probléma megoldódott.
Carimáék szállodája most is nagyon aranyos. Dani szerint gazdag arabok járnak ide néhány hétre, gyógykezelés és bevásárlás céljából.

Kedves kislány Mari, nagyon élvezi a gyerekek éneklését, mindenki mosolyog. Megyünk vacsorázni. Finom Leberknödel  és Rindgoulasch. A Kaisarschmarrn késik, becsomagoltatjuk. Keveset tudun beszélgetni a gyerekek felsüvöltik a programot. Azért lehet érezni, hogy jó vannak.
Az étteremben csak kp, Filip fizet.

Megtaláljuk az airbnb lakást, kis nehézséggel. Gyanúsan leromlott  belső udvaros bérház, hátsó lépcsőháza. A lakás tökéletes, Megfelel az AirBnbs fényképeknek, és nagyon előt a ház környezetétől. Maida nagyon kedves, gyerekek ajándékok.
Gyerekszoba először nem nyerő a kölyköknek, de aztán birtokba veszik.
Sajnos a wifi nem mászik ráa gépemre, nem halad a dolgom.






Friday, July 31, 2015

2015. július 31. - Barcelona

Óriási elalvás. 11 után indulunk útnak. A fő cél mára a Picasso múzeum.
Előtte egy séta a Barri Gothic negyedben, meg a Born piaccsarnokból épített kulturális központban  (tröténelemóra a spanyol örökösödési háborúról, és a magyar vonatkozásait (kurucok ügye) hozzá lehet gondolni..

A Picasso múzeum nem modern épület, de kellemesen berendezett, nem mind a 6000 darab van kiállítva, és az audioguide-dal a beszámozott műveket némi jóleső fáradtsággal kivégezhető.
számunkra sok ismeretlen kép volt, különösen az akadémiai stílusú korai képek, és a Minimes sorozat voltak érdekesek.

Ezután séta a citadella parkban (kis szokásos alvással), majd fel a Tibidabora, a nosztalgia villamos nevű túristacsapdával, valamint a drótkötélvasúttal.  Ez is csapda, mert busz is megy fel, egy normál metrójeggyel.

A kilátás gyönyörű, a vidámpark érdektelen, a templom szintén, de a látvány kellemes.
Séta, telefonfeltöltés, egy kis tapas, majd busszal, metróval haza.



Thursday, July 30, 2015

2015. július 30. - Barcelona

Korábbi indulás, otthoni szendvics és kávé után.

Monjuic hegy, Drótkötélvasút. Miró alapítvány.  Váratlanul bonyolult a dolog. Nem nagyon ismertük a műveit, nehéz volt átgondolni, értelmezni, nézni. Jól elfáradtunk, de nagyon megérte. A csúcs egy nem Miró mű, hanem Calder: a higany szökőkút.
Azért persze van sok szép Miró is, sokáig élvezkedtünk,
Rettenetesen elfáradtunk, nem is értjük, mibe.

Egy közeli parkban a szokásos alvás, majd busszal fel a Kastélynak nevezett várig. Kilátás a kikötőre, a városra. Késő délután lett, lebuszozunk a Rambla-ra, a Boquerie piacra.  Némi csemegézés, tapas,  gyümölcscsodák, stb. rambla séta, majd 8-ra az arénába flamenco műsorra az Arénába. Korrekt, de rövid és drága műsor, konferálás és művésznévsor nélkül.  Ez is megvolt. Turisták vagyunk egy kis sétabot-tánc.







Wednesday, July 29, 2015

2015. július 29. - Barcelona

Reggeli most egy másik bisztróban.
Ismét megkiséreljük a Transperfect kapcsolatok ápolását. Két ismerős leányzó lejön az utcára, pár szót beszélünk. örülünk. Láthatóan nem nagyon örülnek itt a fordítók látogatásának. De legalább kifizetik a számláimat. Ugorgyunk.

12-re van időpontunk a Parc Güellbe. kb egy órával előbb érkezünk.  Egy árnyékos padon olvasgatunk (Piketty már régóta parkol a hátizsákban, igy most végre haladom egy kicsit.).

A park megnyerő, de nem váratlan, annyi fotót láttunk már korábban erről. Mégis, van egy kis megilletődés, ahogy az ember végigsimítja a kezével és szemével. nagyon sok ötlet, görbület, ferdeség, kacskaringó, gag stb.
Elégedettek vagyunk. egy kapucinó zárja a programot, majd busszal a Bottló házba, a már korábban megvásárolt jeggyel.

Na  a Bottló viszi a pálmát élményben, és technikában. Ez volt a legteljesebb, leginkább áttekinthető épület, magyarázat.

Ezzel lezártuk a Gaudí túrát. Holnaptól más jön.

Pihenésképpen megtámadjuk a tengerpartot egy fürdésre. előtte egy parkban a füvön a szokásos délutáni alvás, majd a tenger.
A part kissé szemetes, öltözők nincsenek, van egy kis utálatosság, vagy mi vaygunk háklisak. Azért 9-ig ott vagyunk, még süt a nap.

Ez a nap is rendben volt, de már kissé (túl) meleg.







2015. július 27. - Barcelona

Reggeli a bisztróban. Majd látogatásra megyünk a Transperfect nevű vevőmhöz, de elszúrjük, nagyobb a cég, mint gondoltam, így nem sikerül elsőre megtalálni a kollégát, akivel megbeszéltem a látogatást. Nagyon szervezett rabszolgamunkának látszik, amit ott műveltek. Igazából latáogatás nem is votl, csak 3 perc körbevezetés, a számítógépet püfölő mintegy 100!!! project manager között. Csalódás.

A sikertelenség után egy másik, a Parc Güell. Nagyon messze van, sokat kell mászni felfele. de nincs jegy, nem lehet bemenni az igazi látnivalóhoz. A park nyitott részében séta, meg még megnézzük a Gaudí házat, ami nem érdektelen. A ház is szép, a múzeum is.

Még kívülről a főbejáratot megnéztük, márpótlásul egy gazpacho a szomszédos étteremben, majd busszal lejöttünk.
Haza, alvás.

Útba ejtjük a Miró parkban az Asszony madárral c. óriásszobrot.


A parkban feltűnően sok kiskutya. (10 kg alatt nem kell engedély sem szájkosár)

bemegyünk bikaviadal arénából átépített shopping centerbe. Az átépítés belülről is szépen sikrült. A tetőn körbesétálunk,  szép kilátás.

Az Espanya tértől a Katalán művészeti múzeumig séta felfelé a teraszokon keresztül. Föntről kilátás,

Fények, zene. Jól vagyunk.
Lefelé, befejezésül egy döner kebab, csillagos ötös.


2015. július 28. - Barcelona

Késői indulás.
Szokásossá vált reggelizőhely, egy kicsit más kaja.

Ma is Gaudí a menü. Próbálkozunk a Bottló háznál, de némi közelharc után csak jegyet sikerült szereznünk, bemenni nem. Kívülről egy kis csodálat:

 Majd visszajövünk. Tovább a Mila házhoz, ahol csak online sikerül jegyet szereznünk a hosszú sorállás miatt.  Így végül azt meg tudjuk nézni.

A standard 20 euró körüli belépődíjak kicsit erősnek tűnnek. De végülis a dolog megéri. Varázsos az épület. Vajon Lechner Ödön (vagy netán Makovecz) felépíthető-e ilyen erős magyar jelképnek, mint Gaudí Barcelonának.
Hosszú órákat töltünk a házban, örömmel.

Akkor most jön a Sagrada Familia. Zavarba ejtő. A "hiperbolikus" alátámasztású oszlopok, meg a láncgörbe modellek nálam nyerők. Amúgy a ttemplom  szerintem kívülről csúnya.
Este kilenckor zárnak, dobnak ki. fejünk tele. Jó nap volt.


Tuesday, July 28, 2015

2015. július 26. - Barcelona

3:30-kor kelés,  9:30-ra a szálláson voltunk, de csak a csomagot hagytuk a portán egyelőre.
5 naposBCN kártya  zsebben. A meleg nagy, bár szerencsére kisebb, mint vártuk.
Egy villásreggeli/kávé után első séta a pl. Espanya.  Szép nagy, (1971-es) emlékeimhez képest zavarosabb, de első látványnak most igen megfelel. A bevásárlóközpontnak átalakított bikaviadal-aréna, és a Velencei-torony,
  az 1929-es világkiállításra épített épületek együtt kellemesek.

Metróval Catalunya térre. ez is nagy de kevés só és bors. Meleg van.

Séta egy kicsit a Passeig Grácián a következő szökőkútig, majd irány a Barri Gothic.
Térképeket megint nem sikerül jól olvasni, azért haladunk befelé. A katedrális
előtti téren egy érdekes zene, egy ún. cobla zenekar, amely egy sardana nevű katalán körtánc alá játszotta  a zenét.  Mintha nyugdíjas klub népitánccsoportjába csöppentünk volna. Jó hangulat, elüldögélünk a téren. egy kicsit alszom a katedrálist támasztva.

A katedrálisba nem engednek már be. Helyette a Federic Mares múzeumban nlzünk kötépkori festett szobrokat, mintegy 50 Mária gyermekkel, és sok Krisztus kereszt nélkül sé kereszten.
Van egy Maillol kiállítás, mégpedig a Görögországi utazásának hatásairól. Mérsékelten érdekes, de azért van egy pűr szép szobor meg rajz. Meg légkondi.

Séta a Ramblas felé, majd haza egy kicsit kihűlni, pihenni.

Irány a Kolumbusz emlékmű.  Itt lehetne egy kép, de olyan szokványos lenne, hogy inkább nincs itt. Kikötő, séta, a kikötői félsziget közepén nagy bevásárlóközpont. Egy kis hűs után, tapas a vízparton.
Séta a legközelebbi strandig, egyelőre lábáztatás csak, de kellemes hangulat.

Gyors váltás, metró. megnézzük este, kívülről a Sagrada familiát, ami némiképp csalódás mert a születés homlokzaton az alakok rosszul látszanak, mintha az egész lép életlen és piszkos lenne. Úgy tűnik, hogy a korrózió miatt. Na majd megnézzük világosban is.
Róseibni a sarki McDonaldsban, majd még egy kör a katedrális körül, és metró haza.  A hajnali fél négyes kelés után ideje.





Tuesday, July 21, 2015

2015. július 22.

Július 8. Őrült nők ketrece - Átrium -
Elején döcögős, de a vége nagyon jól sikerül.
 SZEREPOSZTÁS
Georges, mulatótulajdonos: HEVÉR GÁBOR
Albin: STOHL ANDRÁS
Jean-Michel: FEHÉR BALÁZS BENŐ
Jacob: JÓZAN LÁSZLÓ / FEHÉR TIBOR
Jacqueline: PARTI NÓRA
Aristide Bouteille: MIHÁLYFI BALÁZS
Marie: HULLAN ZSUZSA
Anne: CSOBOT ADÉL
Francis: FEHÉR TIBOR / NAGY DÁNIEL VIKTOR / BANKÓ BENCE

Madárkák:
BANKÓ BENCE / DOBRÁNYI MÁTÉ / HEGYI DÁVID
HORÁNYI ANDRÁS / SEPA GYÖRGY
SZELLE MARCELL / SZERÉMY DÁNIEL / TÓTH MIHÁLY
KEREKES KRISTÓF / BALÁZS GERGELY / LAKATOS ZSOLT

Kórus:
Kovács Péter / Kristofori Ferenc / Sulyok Gergő
Balázs Edgár / Eredics Béla

Zenekar:
Klarinét, szaxofon: Ablonczy Keve // Bartek Zsolt
Trombita: Magyar Ferenc // Varga Gábor // Bacsa Zoltán
Basszusgitár: Studniczky László 'Zsatyi' // Frey György // Baranyi Gergő
Dob: Nagy Zsolt // Papp Dániel
Zongora: Csengery Dániel // Grósz Zsuzsanna

Koreográfus: Gergye Krisztián
Díszlettervező: Menczel Róbert
Jelmeztervező: Tihanyi Ildi
Maszktervező: Vég Attila
Zenei vezető: Csengery Dániel
Korrepetitor: Grósz Zsuzsanna
Grafika: Lakatos Péter
Fénytechnikus: Jakab László
Koreográfus-asszisztens: Tóth Mihály
Asszisztens: Ari Zsófia, Bereczki Csilla, Czirák Dániel, Takács Edina, Ruska Robin
Világítás: Pálmai Melinda
Hang: Szabó Szilveszter
Műszaki konzultáns: Ditzmann Tamás
Súgó: Zsolnay Andrea
Segédrendező: Nyulassy Attila
Produkciós menedzser: Zsedényi Balázs
Produkciós vezető: Ugrai István

Rendező: ALFÖLDI RÓBERT
===========================================
Július 10. Migránsellenes és migránsok melletti tüntetés.
Egyenlőtlen fegyverek. Az ellenesek tüntetése elfojtva, beszorítva a hídra a tér közepén. Ügyetlenek.

===========================================
Július 11. - Pride
ragyogó, sikeres, vidám. Nácik eltűntek.
=====================================

Július 13. este - Nyugati pályaudvar - menekültek.
Sok fiatal 20-30 közötti férfi. Segítő lányok, nők. Mint a lovak körüli tizenéves lányok. Minden van, szervezetlenség. Mire is várnak a menekültek?

================================
Július 18. szekszárdi kirándulás
dr. Tüttős Gábor vezetésével Malina banda. Meleg van, 11 órás szórakozás, kissé drága halászlé, szonettkoszorú és egyéb versek. Mézeskalács múzeum időutazás. Márc. Babits ház Gábor vezetésével.
 Hova megyünk legközelebb?
   


Monday, July 6, 2015

2015. július 6.

Elmaradás pótlása lásd alább: 2 opera beavató (Traviata, Rigoletto II), Saul fia, BFZ hangverseny a Hősök terén (TérTánc koncert), Bolygó Hollandi, Zsigmond Vilmos fotói a MÜPA-ban, Sirály az Átriumban, Magam ura norvég film.

==================
Június 3. Opera beavató - Traviata - Csheh Antal, Kolonits Klára
Június 4. Opera beavató - Rigoletto - Sólyom Nagy Sándor vendégszereplésével, és persze Kolonits Klára (elmaradt előadás)
Együttes leírás, kritika  http://mezeinezo.blog.hu/ blogról:
Dinyés Dani két éve folyó operabeavató-szeánszain szerda este új hagyományt teremtett: miután a Traviátáról volt szó az este első felében, meghívta Sólyom-Nagy Sándort, aki megközelítőleg négy éve nem lépett fel színpadon. Aki nem tudná: 45 évnyi énekes pálya van a bariton mögött, 86 szerep, 238 bayreuthi este (is). Ő még az utolsó "nagy bölények" közé tartozott: "ilyenek már nincsenek manapság, és nem is lesznek"- hangzott el valami hasonló a bevezetőben.
A bölény szó gyakran kapcsolódik énekesekhez, mindenki ért, amit ért rajta. Ezt számomra valaki, aki jelenleg is elismert és a pálya csúcsán van,  de mégsem érzi magát "bölénynek", így magyarázta, idézem : "a bölénység a magabiztosságnak, vagy annak következménye, hogy tudod, hogy szükség van rád, és ez találkozik a lehetőségekkel, meg a közönség szeretetével.Kell hozzá magabiztosság és önkétely is. Az egyetlen bölény(Molnár) Levente, akit mostanság ismerek.Nem véletlen, hogy nem itthon lett az. :-)"
Ez a gondolat, hogy milyen is volt visszatekintve egy mindenféle mércével is befutott és elismert énekes pályája, akinek megadatott a "dupla karrier", azaz a siker itthon és külföldön is egyaránt - az est második felében került boncolgatásra. Ez az, ami különösen érdekes lehet számunkra: ahogy a pillanatnyi helyzet kinéz, a jelen magyar énekesei óhatatlanul is választás elé kényszerülnek.
De először ne ugorjuk át a Traviátát sem, mert önmagában az is érdekes volt, ahogy Dinyés Dani ezt elemezte az este első részében.
A Traviátából éppúgy, ahogy más operákból korábban, mindössze csak egy részlet emelődött ki, mégpedig Germont (az apa) és Violetta kettőse. Ebből láthattunk részleteket. Én most is, ahogy a korábbi két alkalommal is (Don GiovanniHoffmann) rendkívül sajnáltam, hogy nem voltam az összes előző alkalommal jelen, illetve azt, hogy legalább a Katona nem rögzítette ezeket a nagyon tanulságos előadásokat.
Ha elfogadjuk az előadó szándékát (DD:" nem kell rögzíteni semmit"), akkor is felmerülhet a nézőben, hogy mennyire jó lenne egy KÖNYV például, akár DVD vagy CD melléklettel. Most is, ahogy a korábbiakban is, hallottam új gondolatokat, amelyek akár alapjaiban is megváltoztathatják a nézők viszonyát a műfajhoz magához, illetve az adott műhöz. Az, hogy mindenre konkrét magyarázatot kapunk, zenével alátámasztva, nagy dolog. Néhány gondolat igazi újdonságnak tűnik a  mezei nézőnek, alapos zenei képzettség nélkül pláne. Meggyőző mindaz, amit Dinyés Dani mond, a humor miatt szórakoztató, a zene iránti szenvedély miatt pedig lehengerlő. Miközben ezt írom, ugrik megint be a nyilvánvaló: ezeket az előadásokat valóban intim térben, száz ember előtt kellene továbbra is tartani - de egy tévé stúdiójában. Az emberek szélesebb tömegei is szórakoznának rajta és lenne legalább valami, ami miatt sajnálnám, hogy 27 éve élek tévé nélkül.
Ebben az első részben "két leendő hírességet" hallhattunk, mutatta be az előadó az énekeseit. Ez csak részben igaz. Kolonits Klára ismertsége jóval szélesebb annál, amely esetén a "leendő" szó egyáltalán felmerülhetne.Cseh Antal pedig minden magyar operát játszó színházban fellépett, Pesten is rendszeresen énekel. Aki figyeli a műsort, az MÁR őt is nyilván ismeri. (Az operabeavatóknak is rendszeres vendége, éppen ennek a közönségnek nem kell egyáltalán bemutatni, amely érezhetően törzslátogatókból áll össze.)
A részlet kapcsán általánosságban az olasz opera sablonjairól, szerkesztési módszereiről is szó volt és Dani humoros megjegyzésein keresztül nagy igazságokra világított rá, amelyekre ezzel a stílussal minden bizonnyal könnyebb lesz visszaemlékezni. "A tenor beleszeret a szopránba, a bariton pedig megpróbálja megakadályozni..." - igen, ennyi az egész, rendszerint erről szólnak az olasz operák.
A tenor apja és a szoprán találkozása zeneileg is két világ ütközését jelenti. A jelenet nagy részén keresztül végigkövethettük, hogy változott mondatról mondatra az apa hozzáállása fia szerelméhez, milyen taktikai eszközöket vet be arra a célra, hogy a szerelmeseket elválassza egymástól. Mindkét oldalról láthattuk, kinek milyen motivációja van arra, hogy azt és úgy énekelje, ahogy ez megtörténik.
"Germonte emberére akadt" - hangzott el a magyarázat, kis kiegészítéssel: "a nő is ember". Ez a színpadon is némi feszültséget szült, hiszen nem titkolta az előadó, hogy a közreműködő briliáns szoprán egyébként 13 éve a felesége, akire később hasonlóan játékosan-félreérthetően a sárkány kifejezést is használta, természetesen a szerep vonatkozásában. A közönség nagyon élvezte ezeket a kis megjegyzéseket, bevonva érezhette magát a művészek életébe. (Én is megfigyeltem, hogy vannak férfiak, akik annyira nem bánják, ha akár pillanatokra is, de a "papucsférj" kényelmes szerepébe bújhatnak. A főbb döntéseket valószínűleg nem szívesen engedik ki a kezükből.)
Dinyés Dani néha énekelt is - valószínűleg meg tudná tartani az előadását egyedül is és éppen így tele lenne a színház, bár a műsor másik valódi vonzereje, hogy ilyen kis térben hallunk testközelből nagy énekeseket. Az említett énekesek ezúttal kotta nélkül, már jól bevált szerepüket éneklik. Ami nagyon izgalmas számomra: ahogy meg tud születni a két karakter ÉS (!) a köztük lévő kapcsolat is, mindenféle kellék, díszlet, egyéb külsődleges sallang nélkül. (Jelen van ugyan a színházban Göttinger Pál rendező, akinek ha módja lett volna, egészen biztos, hogy gazdagította volna még a látottakat, mert sokat számít, amikor egy konkrét helyzetbe kerülnek az énekesek. Ez a Hoffmann esetén is kiderült.)
Szemléletes kifejezéseket hallunk a pontos helyzetet át nem látó apára (olyan, mint egy hókotró - ez nagyon tetszett) és az érzékeny nőre, aki megértette, hogy mit várnak tőle éppen most, amikor közel már a halála. Egészen más okból fog az apa kérésére igent mondani: ráébred, hogy haldoklásának élményétől meg kell szerelmesét óvnia.
Nekem volt még gimnazistaként egy hosszabb Verdi-korszakom, voltak olyan hetek, amikor minden nap meghallgattam a Traviátát. Kicsit macerás volt a bakelitet folyton forgatni, de ezek a mozdulatok életem részét képezték, legalább három évem telt el így, más-más operák bűvöletében. Bevallom, mindig utáltam ezt az ostoba Verdi-apát, a fenébe kívántam és vártam, hogy ennek a zeneileg egyébként valóban katartikus jelenetnek vége legyen. Egészen tegnapig abban a hitben voltam, hogy az apa érvei hatották meg Violettát és emiatt egyezett bele, hogy eltávolodik Alfredótól. Közben pedig nem: a nőnek a helyzet mindössze új látószögből jelent meg az apa érveit hallgatva, Alfredóéból.A férfi jövőjére gondolt, amit az mindenképp nélküle fog átélni. Violetta ezt követő gesztusa, hogy megpróbálja kiábrándítani magából szerelmesét, hogy az később ne fájlalja az elvesztését, igazán romantikus , nagy önmegtagadásra vall...Nem mindenkinek lenne ereje hozzá.
Engem egészen meggyőztek az elhangzott érvek, és az énekesek játéka is egészen ezt erősítette meg: igen, a két szereplő egymás mellett elbeszél, valóban nem egymásra reagálnak. Bizonyítva látjuk azt is, hogy Verdi milyen egyszerű kíséretet használ, mégis hat - és ez az egyszerűség tisztává teszi a szituációt.
A szünet előtt nem olyan sokkal egyben elénekelték a jelenet végét. "Nincs kedvem erről beszélni, olyan gyönyörű, hogy az elmondhatatlan." - mondta az előadó, és egyet tudtunk vele érteni. (Ennek ellenére természetesen folytatta.) Minél jobb egy énekesi teljesítmény vagy egy előadás, annál inkább boncolásnak érződik az elemzés, annál feleslegesebbnek. Sokszor egyszerűbb lenne valakire csak annyit mondani, hogy egyszerűen zseniális.
A második részben Sólyom-Nagy Sándor és Kolonits Klára énekelte "a zsákos jelenetet" a Rigolettóból. Láttuk a diadalmas Rigolettót, aki élvezi pár pillanatig a herceg felett aratott bosszúját - egészen addig, amíg meg nem hallja a pimasz "La donna é mobilé..."-t (ezúttal Dinyés Dani énekelte ezt be, egy oktávval lejjebb, de a célnak megfelelően). Ezután jön a ráismerés Gildára és a lány halála. Rendkívüli élmény volt az, hogy zsák, díszlet, szélgép, zenekar, ömlő víz, stb. nélkül is megszületett ez a jelenet, előttünk és működött.
Sólyom-Nagy Sándor jelenete nem lett megszakítva, újrakezdve, szétboncolva. A közönség és a résztvevő művészek is meghatottan ültek utána, mindenki a tudatában annak, hogy egy nem mindennapi esemény részesei vagyunk. Az, hogy kit mennyire érintett meg, természetesen attól függött, hogy milyen előzetes élményei fűzik az élő legendához. (Én gyerekként rengeteget hallgattam, mert apám Kováts Koloson, Polgár Lászlón kívül őt is nagyon szerette. Téma volt, ha megint Bayreuth-ban lépett fel és ezt a tévéből éppen meg is tudhattuk.)
Az este további részében Sólyom-Nagy Sándor beszélt leginkább, válaszolt a kérdésekre és elmesélt néhány anekdotát is.  Dinyés Dani elsősorban arról szeretett volna beszélgetni, hogyan készül fel egy énekes a szerepre, de éppen erről, aprólékos részletességgel nem sok szó esett végül. Viszont kiderült, hogy teljes pályája folyamán énektanárral dolgozott, és nemigen váltogatta őket (Maleczky Oszkár halála után végig Kutrucz Évával). Erre a mostani fellépésére három héten keresztül a Zeneakadémián tanító és jól zongorázó feleségével gyakorolt.
Az este folyamán általános megállapítások is elhangzottak az énekesek szerepformálásával kapcsolatban. Olyan mondatok, amelyek nyilvánvaló evidenciának tűnnek, de mégis, ha a jelenlévő művészek fontosnak tartották ezek kiemelését, akkor ez azt is mutatja, hogy mégsem olyan magától értetődőek a gyakorlatban. Miről van szó? Néhányat kiemelek, jegyzőkönyvszerűen :
"Az énekes levegőt vesz" - a zongoristának más az énekeseket kísérni, mint egyéb hangszeres művészeket - időt kell hagyni hozzá.
Az énekesek a színpadon süketek és vakok. (Jó kis anekdoták hangzottak el. Én azon szerencsések közé tartozom, aki a valóságban átélhette ezt, milyen az operaház színpadán fellépni - a vetélkedőn -, így csak bólogatni tudtam magamban. Én ugyan eddig is csodálattal néztem az énekeseket, de a saját tapasztalatom után ez még fokozódott is.
Az énekes - jó esetben - "megpiszkálja a lelkeket". "Attól, hogy énekelnek, még közölni is akarnak". Emiatt nem szerencsés, ha az énekes idegen nyelven kénytelen megszólalni - sokan nem tudják, hogy miről énekelnek és a közönség a feliratot olvasni kényszerülve még csúszásban is van. Ez a modern operajátszás problémája, korábban gyakoribb volt az anyanyelven való éneklés. (Ez itt valóban egy komoly problémának tűnik, hiszen a művek viszont az eredeti nyelvre íródtak.) Viszonylag hosszabb ideig taglalták ezt a kérdést és azt is, hogy mi lehet az oka, hogy ma a magyarul énekelt operákhoz is kell felirat, a nyolcvanas években pedig még mindenki tudott tisztán énekelni. (Nem tudom, hogy ez tényleg így van-e, én számos énekesnek az olasz kiejtését is jól érthetőnek találom - de nyilván a művek előismerete is számít. Nem tudom megállapítani, hogy valóban ennyire romlott volna a helyzet ezen a területen is.)
Végül Sólyom-Nagy Sándor egyik legnagyobb szerepéről, a Hans Sachsról beszélt, amely összesen 140 percnyi színpadi éneklést jelentett, megközelítőleg A nürnbergi mesterdalnokok felét ez a szerep teszi ki. Ezt mindenki emészthette magában, milyen lehet egy ilyen volumenű szerep betanulása. Pályájáról fájóan kimaradt szerepet viszont csak egyet említett, a Macbeth-et.
Az elhangzottak fényében, Sólyom Nagy Sándor karrierjét is ismerve elmondhatjuk, hogy kivételes pillanatnak lehettünk tanúi - láttunk egy elégedett operaénekest, egy igazi nagy művészt, közvetlen közelről. Valakit, akinek ráadásul operaénekes fia van, rendezett családja. Felesége, aki végigcsinál vele egy háromhetes felkészülési folyamatot azért, hogy száz ember meghallgathassa Rigolettóként.
Ugyan felvétel nem készült, de ez a száz ember garantáltan el fogja az élményt tenni magában hosszú távra is.

============
június 7.  Saul fia - Művész, nagyobb társaságban. Nem rázott meg annyira, de valóban innovatív és kifejező volt a kameraállás. Vajon miért nem rázott meg annyira? Nem igazán értem. Talán a renedező nemes Jeles László generációjának szól. Sok kritika van a neten, lehet tanulmányozni. 
=============
június 18. Hősök tere, Tértánc koncert (Csillag Ádám videója), BFZ + kórusok + 250 gyerek. Még itt is sikerült könnyeznem.
=============
június 20. A bolygó Hollandi, Müpa - Művészeti vezető és karmesterFischer Ádám
Szereplők: Peter Rose, Daland, Elisabet Strid, Senta, Nyári Zoltán Erik Wiedemann Bernadett, Mary, Uwe Stickert Kormányos James Rutherford, A hollandi
Közreműködők: Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, Magyar Rádió Énekkara (karigazgató: Pad Zoltán), Nemzeti Énekkar (karigazgató: Antal Mátyás), No Comment Társulat (ez utóbbiak nagyon jók voltak)
Alkotók: Benedek Mari jelmez, Kovalik Balázs rendező, Horgas Péter díszlet, Fajger Orsolya zenei főmunkatárs Bartal László, Bizják Dóra, Dubóczky Gergely, Salgó Tamás zenei munkatárs
ragyogó. Még akkor is, ha Fáy Miklósnak nem tetszett.
==========
A bolygó hollandi után Zsigmond Vilmos fotói a Ludwig múzeumban (Múzeumok éjszakája.) Ez is megérte.
==========
Június 22. Átrium - Sirály  - Nem változott, még mindig unalmas.
SZEREPOSZTÁS
Arkagyina, Irina Nyikolajevna, színésznő:OSZVALD MARIKA
Trepljov, Konsztantyin Gavrilovics, a fia:POROGI ÁDÁM
Zarecsnaja, Nyina Mihajlovna, szomszédjának a lánya: TROKÁN NÓRA
Trigorin, Borisz Alekszejevics, író: KASZÁS GERGŐ
Szorin, Pjotr Nyikolajevics, Arkagyina testvére: DERZSI JÁNOS
Dorn, Jevgenyij Szergejevics, orvos: LÁSZLÓ ZSOLT
Samrajev, Ilja Afanaszjevics, a birtok intézője: MIHÁLYFI BALÁZS
Polina Andrejevna, a felesége: PARTI NÓRA
Mása, a lányuk: SZILÁGYI CSENGE
Medvegyenko, Szemjon Szemjonovics, tanító:OROSZ ÁKOS

Dramaturg és szövegkönyv: Fekete Ádám
Díszlettervező: Szalai Sára
Jelmeztervező: Izsák Lili
A jelmeztervező asszisztense: Pirityi Emese
Zene: Keresztes Gábor
Maszkok: Keresztes Zsófia
Grafika: Lakatos Péter
Fény: Jakab László
Vezető öltöztető: Lakatos Erika
Műszaki munkatársak: Bálint Viktor, Dubniczky László, Fülöp Ferenc, Kustán Péter, Lencz György, Rajnai Gábor, Szudolvszky Gábor
Produkciós asszisztens: Ari Zsófia, Czirák Dániel, Ruska Robin, Takács Edina
Segédrendező: Nyulassy Attila
Produkciós menedzser: Zsedényi Balázs
Produkciós vezető: Ugrai István

================
június 25. Magam Ura, Puskin. Ez megint nagyon vacak volt.
Martin harmincas férj és családapa, aki egyedül megy túrázni a hegyekbe egy hétvégére. Mi, nézők halljuk Martin öncenzúra nélküli gondolatait, brutálisan őszinte megfigyeléseit magáról és az őt körülvevő emberekről.  Gondolatai és fantáziái a triviálistól az infantilison keresztül a lényegi és mély kérdésekig hosszú utat járnak be. Ole Giæver őszinte és humoros portréja Berlinben elnyerte az Europa Cinemas–díját, itthon pedig a SCOPE50 közösségi filmforgalmazási projekt nyerteseként végzett. Rendező: OLE GIÆVER
Szereplők: OLE GIAEVER (MARTIN) REBEKKA NYSTABAKK (HELLE) MARTE MAGNUSDOTTER SOLEM (SIGNE) SIVERT GIAEVER SOLEM (KARSTEN) TROND PETER STAMSO MUNCH (FAR)
Forgatókönyv: Ole Giæver