Monday, May 25, 2015

2015. május 25.

Hölgy aranyban.
Zsuzsa beválasztott, kiváló film. Most már mindig könnyezni fogok a filmeken?
A Klimt festmény útja Amerikába.

Hölgy aranyban

(Woman in Gold)

63
színes, feliratos, amerikai-angol filmdráma, 109 perc, 2015 (12)

rendező: Simon Curtis
forgatókönyvíró: Alexi Kaye Campbell
zeneszerző: Martin PhippsHans Zimmer
operatőr: Ross Emery
producer: David M. ThompsonKris Thykier
vágó: Peter Lambert

szereplő(k): 
Helen Mirren (Maria Altmann)
Ryan Reynolds (Randol Schoenberg)
Katie Holmes (Pam)
Daniel Brühl (Hubertus Czernin)
Tatiana Maslany (fiatal Maria Altmann)
Elizabeth McGovern (Florence-Marie Cooper)
Charles Dance (Sherman)
A film értékelése: 8,3/10
8 szavazat
Értesítő
Hozzáadás:   
Hatvan évvel azután, hogy a második világháború borzalmai elől menekülve elhagyta Bécset, az idős zsidó asszony, Maria Altmann (Helen Mirren) hosszú útra kel, hogy visszaszerezze a nácik által elrabolt családi kincseit, köztük Klimt híres festményét, Adele Bloch-Bauer I. portréját. Tapasztalatlan, de vakmerő fiatal ügyvédjével, Randy Schönberggel (Ryan Reynolds) hosszas küzdelem elé néznek, amelynek csataterét az osztrák elit világa és az amerikai legfelsőbb bíróság jelenti. Az út során Marianak a családjához kötődő, súlyos tényekkel is szembe kell néznie. A Hölgy aranyban igaz történet, egy asszony küzdelme, hogy visszaszerezze örökségét és igazságot szolgáltasson családjának.


Bemutató dátuma: 2015. május 21. (Forgalmazó: Fórum Hungary)
Kapcsolódó írások:
MovieAddicts2015. május 22.: Hölgy aranybanNépszabadság2015. május 22.: Mese csellóval

Sunday, May 24, 2015

2015. május 24.

Máj 22. Cukor Kreml a Katona Kamrában. 
A nyílt próba óta kiszínesedett, az aktualizálás, vagy annak érzete még rémesebbé tette kedvenc színészeink játékát.

Cukor Kreml a Katonában: A szinlapon (ld alább) sehol nem szerepel nem szerepel Szorokin, még célzás sincs rá, persze azért a cím ott van..A honlapon linkelt egyetlen kritika Szorokin műveként ír róla. Úgy tűnik, lehet ezt úgy felfogni, hogy határeset.  "Más Katonás" megnyilatkozásokból hiányzik a Szorokinra hivatkozás, de a Katonáéitól független hivatkozások szinte mindig Szorokint tüntetik fel szerzőnek.
Szóval lehet, hogy a Katonának ez egy önálló dráma, (egy) regény(ek)ből vett történetek alapján, a külvilág meg Szorokin adaptációként tekint rá.  

Erre rímel Apáthi Imre (mikori?) szövege  (http://www.pim.hu/object.56ee0004-a032-47b4-b8e5-f8856d8eb25e.ivy) - amiben tegnapi vitánk(?) alapkérdésének finomítása benne van:
Látható, hogy a regényt dramatizálni és a regényből drámát alkotni, két különböző dolog. A regényből fogant dráma rendszerint egy művész  néha maga az író, gyakrabban egy másik író: az átdolgozó akaratából születik.
"A regényből született dráma mint mondottuk elvet mindent, ami az új műfajban fölösleges, tehát ami a teljes átlényegülést gátolja. A dramatizálás, az iránta támasztott követelményeknél fogva köteles a regényből minél többet átmenteni a színpadra."

Szerintem itt egy regényből született dráma, és nem egy regény dramatizálása történhetett. 

CUKOR KREML
Oroszországban rend és béke van. A Nagy Fal távol tartja népünk külső ellenségeit: az átkozott kiberpunkokat, a képmutató katolikusokat, az eszement buddhistákat, a dühös muzulmánokat, a sátánistákat, a szodomitákat, a förtelmes metamorokat, az Istentől kapott alakjukat váltogató farkasembereket, a megaonanistákat. Népünk belső ellenségei azonban továbbra is folytatják átkozott tevékenységüket, ezért a cári titkosrendőrség a 2030-as években sem pihenhet, és az opricsnyikok ma is éjt nappallá téve dolgoznak, hogy hazánkat szóval és tettel tisztán tartsák. A hétköznapokat a társadalom minden szintjén bódulat hálózza be: a Kremlben, a Titkos Prikázban, a nagyvárosokban és vidéken is, mindenki álmokban, vallási rituálékban, közhasználatú drogokban és mesékben keresi a megnyugvás pillanatait. Minél mélyebb a tompaság, álom, annál nagyobb a boldogság, s a béke. Az előadás ennek a homályban élő társadalomnak adja a keresztmetszetét, amiben múlt, jövő, valóság, álom, tény és sugallat végérvényesen összekavarodott.
SZEREPLŐK
Jordán Adél
Pálmai Anna    
Kovács Lehel
Pálos Hanna
Lengyel Ferenc
Rajkai Zoltán
Mészáros Béla
Takátsy Péter


ALKOTÓK

Munkatársak: Kozma Andrea, Csonka Margit e.h., Doma Petra e.h., Tóth László, Bokor László, Tőzsér Gábor, Botka Zoltán, Pető Sándor, Szabó Gergely, Pető József, Pető Gergő, Nedár Barnabás, Petróczy László, Horváth József, Ignácz Éva, Pintér Mária, Gáspár Viktória, Vég Attila, Kelecsényi Bernadett, Gerlóczi Judit, Molnár Fanni Rebeka, Mezővári Margit, Török Marcell
Látvány / Jelmez
Csomor Katerina és Török Adél
Zene
Keresztes Gábor
Mozgás
Hegymegi Máté
Súgó
Doma Petra e.h.
Dramaturg/Író
Fekete Ádám e.h.
Dramaturg konzultáns
Radnai Annamária
Asszisztens
Budavári Réka
Rendező
Kovács D. Dániel e.h.
==============================================

Máj. 24. - Qi Baichi festmények, Nemzeti Galéria. 
Nem tudtuk hova tenni, hogy miért is nagyszerű, de azért élveztük. A kiállításon nem szerepelt, de korábbi tücsökajándékaimra emlékezve itt egy kép:
Az életéről szóló propagandafilmről valami régi szovjet érzés sugárzott. Sajnos nem tudunk eleget a kínai művészetről.

Utána még a Lépésváltás címen futó újrarendezett kiállításra (

Lépésváltás - Az 1945 utáni magyar művészet újrarendezett állandó kiállítása a Magyar Nemzeti Galériában

is bekukk. Nagy élmény: Pauer Gyula Maya c. pszeudoszobra.

Pauer Gyula: Maya és Jovánovics György: Ember

Kiállításunk felvezető terében két, tíz év eltéréssel készült szobrot láthat a közönség. Annak, hogy itt mutatjuk be őket, kettős oka: egyrészt a két mű 1980-ban már szerepelt ugyanazon a tárlaton; másfelől az elmúlt hetven év művészetének bemutatásában a hetvenes évek jelentős avantgárd alkotóira úgy tekintünk, mint a mai művészet meghatározó "eredetére". E két példa a maga korában egyetemes értékeket képviselt, alkotóik a szocialista rendszerben a szabad gondolkodás művészeti lehetőségeit keresték.
Jovánovics György munkája az emberalak megjelenítésével az ábrázolás összetettségét kutatta: a törékeny gipszfelületen megjelenő Bourbon-liliomot formázó motívumok, a gipszöntvény felületi lenyomata és a szobor részét képező textil a lét történelmi és egzisztenciális aspektusaira utalnak. Ahogy Erdély Miklós, a hetvenes évek magyar művészeire legnagyobb hatást gyakorló művész-író az alkotás kapcsán fogalmazott: "A kirívóan meztelen arc, s a szoknyával takargatott alsótest között mint maga a lemondás lóg a fényes súly, az igazi selyemsál. A magas fokszámú kockázat nem pillanatnyi, mint a cirkuszban, hanem életre szóló, mint a művészetben."
Pauer Gyula Maya című munkája egy nőalakot mintázó fahasáb, amelyet egy meztelen, letakart női test fényképe borít. A szobor a látszatról szól, arról a bizonytalanságról, amelyet akkor érzünk, amikor egy művet meglátva nem tudjuk pontosan, hogyan készült és mit ábrázol. Pauer "pszeudo"-nak nevezte ehhez hasonló alkotásait, és sok, hasonló felületű művet hozott létre munkássága során. Keleti filozófiák hatására nevezte el a szobrot Mayáról, a hindu istennőről, akinek a neve szanszkrit nyelven illúziót jelent. Elkészülése után Pauer sok előadásának, performance-ának is témája volt Maya. A szobron a lepel a leleplezés, a részleges megmutatás eszköze. A repedés a mű készítése után rövid idővel keletkezett, a művész azt az alkotás részének tekintette. Ahogy összefoglalja programját: "Mi azt szeretnénk, ha Önök erről a MŰVÉSZI VALÓSÁGról időnként elfelejtenék, hogy KÉP, és az hinnék róla, hogy IGAZI VALÓSÁG."
A repedés a szobor elkészülte után következett be. 



Tuesday, May 19, 2015

2015. május 13-17. Kronberg

Máj. 13. Bébiszittelni megyünk Zsuzsával.
Eseménytelen utazás, már rutin a 10 órán belüli futam.
Érkezéskor rituális pálinka, némi beszélgetés, majd alvás.

Máj 14.  Brigién hajnalban elmentek Hollandiába. Ébredéskor egy kicsit szórakozunk a gyerekekkel a Scracth rejtelmein, de lényegében csak összevissza nyomkodják az utasításokat, szóval nem nagyon sikerült a tervezett oktatás.
Reggeli után irány Darmstadt. Megnézzük a színházat, ahova majs szombaton megyünk, majd kimegyünk az eőre kinézett Bioversum nevű múzeumba (http://www.bioversum-kranichstein.de/), ahol egy régi vadészkastélyban rendezett biológiai kiállítás van, lebutított csodák palotája formájában. Sajnos, ez sem nem nyerte el a gyerekek tetszését, nem sikerült belemásznom az agyukba, csak egy kicsit rájuk. De azért jól elvoltunk, a szomszédos lovasklubban némi lósimogatás javította a helyzetet.
Délutánra ismét vissza a színházhoz, mert hirdettek egy családi vezetést, ami sajnos, az ünnep miatt, meg hogy a vezető lemondta, elmaradt.
Így séta, fagyi, leves, belváros, szobrok stb.
Majd még folytatjuk szombaton, a színház előtt a Matildenhöhe-vel.
Este az Aschenputtel mesét tanultuk, hallgattuk, balettet néztünk, hogy felkészüljünk a szombati színházra. Egy kicsit játzottunk azzal, hogy hogyan lehet szavak nélkül kifejezni érzelmeket.
Ráakadtunk a Max und Moritz egy egyórás zenés feldolgozásra, ami sokat segített a érzékeltetni ezt a kifejezlsmódot.

Máj 15. A kiszemelt program nem tetszett a gyerekeknek, már előre.  A Weltkulturenmuseum Frankfurtban. Lett volna a cél. Etnográfia, különböző népek, látszólag sok gyerekprogrammal, látnivalóval. Szóval ehelyett Giessenben lett a Mathematikum, ami óriási siker volt, jól elszórakoztunk, de nem sikerül olyan dolgokba belemenni, hogy valamire rákérdeztek volna védenceink. A primer játéköröm minden vitt. Jó is volt, ez inkább volt a csodák palotája fejlettebb kiadása.

Este régi sztárdarabok, mint a Fehér fóka, a Rikitikitévi, az Éneklő bálna volt a műsoron. Olvasásra már nem jutott idő. :)

Máj. 16. Reggel egy kis bicajozás a parkban, majd ebéd után indulás Darmstadtba. Matildenhöhe, Ez egy Jugendstyl skanzen, kisebb múzeumokkal és érdekes szecessziós épületekkel. Egy aranyozott hagymakupolás ortodox templommal ahol rövid istentiszteletünket tettük egy orosz nyelvű misén.
kellemes hangulat, mélázás, séta.

Irány a színház. Az előcsarnokban egy kisebb ismertető előadás, én nehezen értettem, szerintem a gyerekek se nagyon, de talán mégis hasznos volt. Elég érdeklődőek voltak, feldobta őket a színház hangulata.
A műsor a Hamupipőke (rend: Tim Plegge, zene Csajkovszkíj és Jörg Gollasch). Felkészülésünk eredményes volt, a kölykök élvezték, figyeltek, nem aludtak el, nem rosszalkodtak, szóval tökéletes volt.
Otthon kivártuk, amig Brigiék megérkeztek, majd alvás.

Máj 17. reggeli lötyögés, beszélgetés, kb 2 órán keresztül készülődtünk a reggelihez, agy villásreggeli lett belőle. Ezután még egy kis lötyögés, majd elindultunk, és a szintidőt teljesítve hazaértünk, az újraburkolt konyhába.



    

Sunday, May 10, 2015

2015. május 10.

Gazdag hét volt.

Máj 5. - Krétakör - Lúzer, Trafó
Schilling Árpád és Sárosdi Lilla meztelenkedése. Felmutatják a lelküket. Rémes a helyzet. A végén a rendezőt megtér (egy kicsit).

/ megalkuvás, megbékélés, hús
Schilling Árpád/Krétakör: LÚZER
a remény színháza
2014 OKT. 5 - 6.
 „Vége a visszafogottan elemző, jelenünket és múltunkat feltáró művészi gondolkodásnak. A hatalom súlyos bakancsával az arcunkba lépett. Üvölteni kell! Ezért nincs többé A párt, és ezért van helyette Lúzer. Ha eljössz, megtudod, mit kell tenned. Itt minden kérdésre választ találsz. A miénk az igazi Remény Színháza. Mi tudjuk, hogy mitől lesz szebb a jövő.” – Schilling Árpád

A Lúzer bizonyos értelemben a Párt című előadás továbbgondolása. A történet azonban az alkotás során alapjaiban változott meg, a Lúzer nem csak napjaink görbe tükre, hanem merész és váratlan alkotói gesztus. A történet főszereplője Lilla, a színésznő, aki hűségesen követi a rendszerrel hadakozó rendező férjét, Árpádot. Közös életük a forradalmár művész akaratának rendelődik alá, aki következetesen és megalkuvás nélkül száll szembe az elnyomó hatalommal.

 "Figyelj, engem évekkel ezelőtt annyira elkezdett nyomasztani a napi politika, hogy inkább elköltöztem. Rátelepedett a mindennapjainkra, iszonyatos volt. Már a zöldséges is úgy nézett rám, mintha géppisztollyal jöttem volna a boltjába. Annyira be volt feszülve mindenki, hogy az kibírhatatlan volt. Semmi perspektíva."

Szereplők: BOROS Levente, BOZSÓKI LICHTENBERGER Imre, HOCK Ernő, KISS-VÉGH Emőke, LÁNG Annamária, MÉSZÁROS Ádám, ÖRDÖG Tamás, SÁROSDI Lilla, SCHILLING Árpád, TERHES Sándor, VRANIK Krisztián, Lawrence WILLIAMS

Írta: SCHILLING Árpád, ZABEZSINSZKIJ Éva és a társulat

Rendezte: SCHILLING Árpád
Zene: BOZSÓKI LICHTENBERGER Imre, VRANIK Krisztián, LAWRENCE Williams
Műszaki vezető: ÉLTETŐ András
Hangtechnikus: BELÉNYESI Zoltán
Látvány:  JURISTOVSZKY Sosa
Produkciós vezető: SCHŐN Edina
Producer: GULYÁS Márton
Koprodukciós partnerek: Trafó Kortárs Művészetek Háza Budapest, Magyarország, Theatre National de Bordeaux Aquitaine, France, Kunstenfestivaldesarts, Brussels, Belgium, Steirischer Herbst, Graz, Austria

A darabban szereplő mesét Lázár Ervin "Hapci király" című műve inspirálta.

Máj.8. Székesfehérvár, Hamlet. Ez jó volt. 



Hamlet                 LÁSZLÓ ZSOLT
Hamlet apjának szelleme            CSERHALMI GYÖRGY
Claudius, Dánia királya LÁBODI ÁDÁM
Gertrud királyné, Claudius felesége, Hamlet anyja         VARGA MÁRIA
Polonius, főtanácsos     HIRTLING ISTVÁN
Laertes, a fia      MAKRANCZI ZALÁN
Ophelia, a lánya               TÖRŐCSIK FRANCISKA
Első színész        GÁSPÁR SÁNDOR
Horatio, Hamlet barátja               KRISZTIK CSABA
Rosencrantz      SÁGHY TAMÁS
Guildenstern     EGYED ATTILA
Sírásó    DERZSI JÁNOS
Osrick, Nemesúr             KOZÁRY FERENC
Marcellus, Pap KELEMEN ISTVÁN
Francisco, Reynaldo, Cimbora   KRICSÁR KAMILL
Bernardo, Első színész JUHÁSZ ILLÉS
Színész király     KÁDAS JÓZSEF
Színész királyné               BLASKÓ BORBÁLA
További színészek           GÁL GERGELY, ROVÓ TAMÁS, SZIRMAI IRÉN
Lucianus              ANDRÁSSY MÁTÉ
Szolgálólányok GÁL HORVÁTH BERNADETT, KERTÉSZ JÚLIA, VIDA EMŐKE
Kisfiú     SZOMOR BENDEGÚZ
Díszlet- és jelmeztervező            KOVÁCS YVETTE ALIDA
Dramaturg          MATUZ JÁNOS
Koreográfus      HORVÁTH CSABA
Zeneszerző        HORVÁTH KÁROLY
Maszk   OSTORHÁZI BERNADETT
Súgó      WEIL SZILVIA
Ügyelő KALMÁR JOHANNA
Rendezőasszisztens       NÉMETH MARIANN
Rendező             SZIKORA JÁNOS

Máj. 9. Katona Kamra - Cukor Kreml nyilvános próba
Közepes, alig érthető, sokat molyonak a szinészek, meg rendező. nehéz mesterség. Remélem, jó jön ki belőle. Több tag is egyetemi hallgató, a rndező is. Nagyon magabiztosan irányít.


Cukor Kreml Oroszországban rend és béke van. A Nagy Fal távol tartja népünk külső ellenségeit: az átkozott kiberpunkokat, a képmutató katolikusokat, az eszement buddhistákat, a dühös muzulmánokat, a sátánistákat, a szodomitákat, a förtelmes metamorokat, az Istentől kapott alakjukat váltogató farkasembereket, a megaonanistákat. Népünk belső ellenségei azonban továbbra is folytatják átkozott tevékenységüket, ezért a cári titkosrendőrség a 2030-as években sem pihenhet, és az opricsnyikok ma is éjt nappallá téve dolgoznak, hogy hazánkat szóval és tettel tisztán tartsák. A hétköznapokat a társadalom minden szintjén bódulat hálózza be: a Kremlben, a Titkos Prikázban, a nagyvárosokban és vidéken is, mindenki álmokban, vallási rituálékban, közhasználatú drogokban és mesékben keresi a megnyugvás pillanatait. Minél mélyebb a tompaság, álom, annál nagyobb a boldogság, s a béke. Az előadás ennek a homályban élő társadalomnak adja a keresztmetszetét, amiben múlt, jövő, valóság, álom, tény és sugallat végérvényesen összekavarodott.
Szereplők
Jordán Adél       Pálmai Anna   
Kovács Lehel     Pálos Hanna
Lengyel Ferenc                Rajkai Zoltán
Mészáros Béla Takátsy Péter

Alkotók
Látvány / Jelmez             Csomor Katerina és Török Adél
Zene     Keresztes Gábor
Mozgás                Hegymegi Máté
Súgó      Doma Petra e.h.
Dramaturg/Író Fekete Ádám e.h.
Dramaturg konzultáns Radnai Annamária
Asszisztens        Budavári Réka
Rendező             Kovács D. Dániel e.h.
 



Máj 9. Katona Próbaterem - Faust workshop. Végh Ildikóval.
Elég műveletlenek vagyunk, de azért eljutnak szilánkok. Az ordenáré stílus korabeli sajátosság, de már az ókorban is. Faust szexualitása elfojtott. Rájött, hogy rosszalkodni akar, és ezért jelent meg Mefisztó. (Saját értelmezésem. Normakövető Faust/Máté és Normasértő Mefisztó/Kulka

Máj. 10. Régi Országház, Lanner kvartett
A Josef Lanner 180,5 évvel ezelőtti, ebben a teremben tartott  koncertjéhez emlékül.
Záródarabra kiegészült azeneekar kb 30 főre, Mozart nyitány